Senetlerde Zamanaşımı Süresi

Bonolarda Zamanaşımı Süresi 

Bonoda borçlunun borcunu ödememesi dolayısıyla, hamilin müracaat haklarını kullanması belirli sürelere tabidir. Hamilin ve borçlunun sıfatına göre üç çeşit zamanaşımı süresi mevcuttur.

 

  1. Bonoyu imzalayana karşı açılacak tüm davalar vade tarihinden itibaren üç yıl içinde açılmış olmalıdır.

  2. Hamilin; cirantalara karşı, vadeden itibaren bir yıl içinde dava açma hakkı vardır.

  3. Cirantaların, bir diğer cirantaya veya tanzim edene karşı açacağı davalarda ise zamanaşımı süresi altı aydır.

 

Bononun zamanaşımına uğraması halinde hamilin borçlu hakkında özel takip yolunu kullanma hakkı sona erer. Zamanaşımı sonunda bononun kambiyo senedi olma vasfı kaybolur, ancak yazılı belge olma niteliği devam edeceğinden, bu yönde zamanaşımı, borcun sebebi ve temel hukuki ilişkinin ispatı şartıyla 10 yıl devam eder.

3 thoughts on “Senetlerde Zamanaşımı Süresi

  1. MERHABA BEN 01.01.2008 DE NİŞANLI OLDUGUM KISI ILE BANKADAN KREDI CEKTIM. VE NISANLIMIN AILESI EVLERINI IPOTEK EDEREK KREDIYE DE KEFIL OLDULAR. SONRA 2010 HAZIRAN AYINDA NISANLI OLDUGUM KISI SEBEPSIZ ILISKIYI BITIRDI. BENDE KREDI CEKTIGIMIZDE GUVEN OLMASI ACISINDAN KENDIM KARSI TARAFA 100.000TL LIK BIR SENET VERDIM. KISI HAMILINE DIYE VE O ZAMANIN TARIHINI ATMISTIM. IMZALAMISTIM VE NISANLIMIN ADINA YAZMISTIM. SIMDI BU SENEDIN GECERLILIGI NE? ZAMAN ASIMI VARMI. KREDI ODEMESI 2013DE BITECEK. O KREDIYI EGITIM ICIN CEKMISTIM. VE SIMDI YE KADAR 26TAKSIDINI GEREK ORTAK, GEREKSE KARSI TARAFIN ANNESI ODEDI. SIMDI BEN EGITIMIMI TAMAMLADIM VE 1-2AY ICINDE MAAS ALMAYA VE ODEME YAPABILECEK DURUMA GELECEBILECEGIM. SIZCE SENETE KARSI YUKUMLUGUM NE? SENEDI BANA GERI VERMEZSELER ISE SONUC NE OLABILIR? YANI KARSI TARAF MAHKEMEYE GIDERSE YADA TAKIBINI YAPMAYA CALISIR ISE??
    BILGILENDIRMENIZ ICIN TESEKKUR EDERIM..

  2. Senetlerde zamanaşımı ne kadar, Babam 5 yıl önce vefat etti, bir takım kişiler icra davası açmışlar babanızın bize borcu var diye ama senet 2005 tarihli icra davası 2011 yılında açılmış evimize icra konuldu icra memurları geldi evde her şeyi alıp götürdüler daha borcunuz bitmedi eğer bulup getirmezseniz sizi hapse atacağız dediler annem çok korkuyor

  3. kardeş böyle şüphelerin varsa ayrılman iyi olmuş Allah’a emanet bende ders çalışıyorum burdan sana bilgi veremem yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.