Alacağın Temliki nedir?

Alacağın temliki, alacaklı ile onu devralan üçüncü kişi arasında, borçlunun rızasını aramaksızın yapılan ve sadece kazandırıcı bir tasarruf işlemi niteliğini taşıyan şekle bağlı bir sözleşmedir.

Alacağın temliki, temlik edenle temlik alan arasında yapılan bir sözleşmedir. Bu nedenle, temlik edenin açık yada örtülü rızası olmadan yapılamaz. Bu sözleşme ile alacaklı değişir ve alacak alacağı temlik alan üçüncü kişiye geçer. Bu andan itibaren, borcun ödenmesini istemek hakkı da yeni alacaklıya geçer.

Temlik esas itibariyle yeni alacaklıya fon aktarımını amaçlayan bir işlemdir. Ancak temlik, alacağı devralana bir teminat (garanti) sağlama amacına da yönelik olabilir. Burada temlik eden, temellük edene karşı herhangi bir edimini yerine getirmediği takdirde, temellük eden bu temliğe istinaden riskini garanti altına almış olur.

Alacağın temlikinde, borcu doğuran ilişkinin kendisi değil, bu ilişkiden doğmuş alacakların tümünün yada bir bölümünün temliki sözkonusudur.

8 thoughts on “Alacağın Temliki nedir?

  1. İYİ GÜNLER TEMLİĞİN TEMLİĞİ OLURMU. EĞER OLURSA(OLMASSADA) BUNU GÖSTEREN KANUN MADDESİ NEDİR?

  2. babam ölmeden önce amcasına kefil olmuş öldükten 2 yıl sonra bize icra kağıdı geldi ziraat bankasınadan üvey annem ziraat bankasından temlik yolu ile dosyayı aldı. bize icra çıkarttırdı borcu itiraz edebilirmiyim

  3. devlet ihalelerine giren bir mütahite iş yaptım alacagımı alamıyorum bana diyor yenı bır iş aldım sana temlık vereyim bunun anlamı nedir

  4. Merhaba
    Ben alacagimi temlik yapsam borçlu ödemez ise yeni alacakli benden ödememi isteyebilirmi

  5. SANA DİYORKİ BEN DEVLETE İŞ YAPTIM FATURAYI KESTİM SEN GİT DEVLETTEN AL PARANI BENDE NAKİT YOK DİYOR ANLAMI BU AMA BUNU NOTER TASTİKLİ YAPMARASAN DAHA GEÇERLİ OLACAKTIR :05432861979 DETAYLARI İÇİN ARAYABİLİRSİN

  6. Personele olan borçlar(Maaş,yolluk gibi) temlik ettirilirmi.

  7. A’nın B’ye borcu var.B’nin de C ‘ye borcu var.B , A’dan olan alacağını borçlu olduğu C ‘ye devrediyor.bu durumda B devreden çıkıyor C ‘nin muhatabı A oluyor.

  8. Ben karayollarına iş yapan müteahhide ürün verdim ama karayolları doğru duruş para vermedi bende mücahitten alacağıma karşılık temlik istedim alırsam ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.